چند تا لیس؟
100,000ریال
88,000ریال
12 % تخفیف

چند تا لیس؟

نویسنده :آرون سانتوس
ناشر :مازیار

چه شیوه‌هایی را می‌توانیم به کار گیریم تا تخمین ما تا آن جایی که ممکن است به واقعیت نزدیک‌تر باشد؟ این کتاب به ما نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از شیوه‌ تقریب انریکو فرمی تخمین بسیار دقیق‌تری بزنیم.«در چند تا لیس؟» آرون سانتوس فیزیکدان، مسایل تفریحی و دور از ذهنی را پیش می‌کشد تا شیوه‌ آسان تقریب فرمی را نمایش دهد. این روش که بیش از یک حدس بی‌ملاحظه است کمک می‌کند تا به این پرسش‌ها با استفاده ار ریاضیاتی که می‌دانید پاسخ دهید! پس از اینکه فرمول‌های اساسی آن را یاد گرفتید، مسایل چالش‌آور به شما خواهد آموخت که چگونه به همه آن پرسش‌هایی پاسخ دهید که هیچگاه نتوانستید از یک ریاضیدان بپرسید.

در مقدمه‌ مترجم می‌خوانیم: «... همه‌ ما همه روزه با تخمین سر و کار داریم و آگاهانه و یا ناآگاهانه آن را به کار می‌گیریم. برای مثال در مورد فاصله تا محل کار، زمان رسیدن به منزل دوست‌مان، احتمال وقوع یا بروز یک حادثه، تخمین افزایش قیمت‌ها، زمان پایان یافتن ساختمان خانه‌مان، زمان لازم برای ترجمه و یا تالیف یک کتاب، مدت ساختن یک چیز و ... هزاران مورد دیگر تخمین می‌زنیم. این که تا چه حد این حدس‌ها، گمان‌ها، و تخمین‌ها با واقعیت جور می‌آیند، پس از وقوع آن‌ها مشخص می‌شود. بسیاری نزدیک به واقعیت، برخی تا حدودی نزدیک به واقعیت، و برخی دیگر به کلی دو از واقعیت از کار در می‌آیند.

چه شیوه‌هایی را می‌توانیم به کار گیریم تا تخمین ما تا آن جایی که ممکن است به واقعیت نزدیک‌تر باشد؟ این کتاب به ما نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از شیوه‌ تقریب انریکو فرمی تخمین بسیار دقیق‌تری بزنیم. برای این که تخمین‌ها تا حد امکان با واقعیت جور درآیند این کتاب کمک بزرگی می‌کند. در این کتاب بسیاری از مسائل علمی زندگی، و تخمین‌هایی را که در زندگی روزمره با آن سر و کار داریم می‌خوانیم. ممکن است که بعضی از تخمین‌ها دور از ذهن یا تخیلی به نظر برسند، ولی خود این تخمین‌ها یک ورزش فکری هستند. این کتاب ریاضیات عملی را به شیوه‌ای ساده که در زندگی روزمره به کار می‌آید آموزش می‌دهد.»

امتیاز شما به محصول

اطلاعات بیشتر:

موضوع اصلی علمی
موضوع فرعی --
نام مترجم توکلی صابری
سال چاپ 1395
قطع شومیز
وزن 190گرم
نوبت چاپ 1
شابک 9789651202292